به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع سیدان به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس، حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در خصوص سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی گفت: با گذشت نزدیک به ۳ سال از تصویب ماده ۲۰ “قانون هوای پاک” و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع که ده ها سال از تصویب آن می گذرد اما متاسفانه عدم اجرای درست و کامل این قوانین  باعث شده ایجاد حریق در مزارع همچنان یکی از عوامل آتش سوزی جنگل ها و مراتع کشور است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: همه ساله با پایان کشت بهاره و همزمان با روزهای گرم سال، کشاورزان پس از برداشت محصول، و با هدف سرعت بخشیدن به کشت بعدی ، بقایا‌و کاه و‌کلش به جا مانده در مزارع را آتش می زنند.
ظهرابی تاکید کرد: این کار علاوه بر آلودگی هوا،  باعث خسارت به خاک ، کاهش مواد آلی، کاهش میکروارگانیسم ها و رطوبت و در نتیجه حاصل خیزی خاک، افزایش فرسایش و بر هم خوردن تعادل ترکیبات آلی و‌معدنی خاک  می گردد.
وی گفت: به دلیل همجوار بودن بخش های وسیعی از اراضی کشاورزی با  مراتع و جنگل ها خطر ایجاد حریق در عرصه های طبیعی افزایش می یابد و یکی از دلایل عمده ایجاد حریق در این عرصه ها  ایجاد حریق عمدی در مزارع به شمار می رود.
این مقام مسئول تصریح کرد:  این حریق ها در مناطق مسکونی و جاده ها نیز با آلودگی هوا و کاهش دید خطر تصادفات جاده ای را به نحو قابل ملاحظه ای افزایش می دهند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس بیان کرد: “قانون هوای پاک” در مرداد ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و نزدیک به سه سال از تصویب آن می گذرد که از سوی بسیاری از کشاورزان نادیده گرفته شده و به ندرت با آنها برخورد شده  ویا برخورد های صورت گرفته باز دارنده نبوده است.
ظهرابی عنوان کرد: در سال جاری با توجه به دستور مراجع قضایی و بخشنامه ای که از دادستانی خطاب به همکاران قضایی صادر شده، تشدید برخورد با ناقضان این قانون در دستور کار قرارگرفته است.
این مقام مسئول بر ماده ۲۰ قانون هوای پاک تاکید کرد و افزود: آتش زدن پس مانده محصولات در اراضی کشاورزی براساس مواد۲۰ قانون هوای پاک  و ۶۸۸ مجازات اسلامی  و ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها ، خلاف قانون است و مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد.
انتهای پیام/