به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع سیدان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهرزاد لطفی در یکصد و ششمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ به آمار بی سابقه بیشترین فوتی کرونا در فارس در روز گذشته اشاره کرد و هشدار داد:با توجه به افزایش آمار ابتلا به کروناویروس در استان، تعداد فوتی های مبتلایان رو به افزایش است.

وی با اعلام درخواست دانشگاه علوم پزشکی شیراز از استاندار فارس برای بازگشت محدودیتها در موج دوم بحران کرونا در استان، گفت: با عزم جدی و همگانی باید با تغییر رویکرد در ارایه خدمات به مردم گام برداریم به ویژه در آموزش و پرورش نیز خدمات از قالب حضوری به مجازی تغییر یابد.

او پیش بینی افزایش تخت و اختصاص مراکز درمانی ویژه خدمت‌رسانی به مبتلایان را اولویت مهم مجموعه سلامت در شرایط کنونی خواند و یادآور شد: با تلاش شبانه روزی مسوولان دانشگاه در راستای خدمت رسانی به مراجعان، کادر بهداشت و درمان درگیر کرونا به صورت فعال در حال خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک هستند.

 لطفی با تاکید بر اینکه پایش صحیح و مستمر در موفقیت و تصمیم‌گیری مهم مجموعه سلامت بسیار موثر است، بیان کرد: ۹۰ درصد مرگ‌ومیرها در گروه بیماران پرخطر است که باید با افزایش اطلاع رسانی در راستای حفظ و ارتقای سلامت مادران باردار، سالمندان، کودکان و بیماران زمینه ای تلاش شود.

او افزود: با توجه به اهمیت سلامت مادران باردار و گروه های پرخطر در استان، تامین اقلام حفاظت فردی در بحران کرونا در زمان دریافت خدمات بهداشت و درمان از سوی دانشگاه برای افراد نیازمند در اولویت دستور کار قرار گرفته است.

 رییس دانشگاه بر ارتقای دانش و آگاهی مردم و اهمیت رعایت موارد پیشگیرانه به ویژه گروه‌های پرخطر مانند سالمندان، مادران باردار و کودکان تاکید کرد و ضرورت توجه عمومی نسبت به مخاطرات حضور در اجتماعات و مکان‌های عمومی و اهمیت حضور در منزل برای قطع چرخه انتقال این ویروس خطرناک را یادآور شد.

رییس دانشگاه ضمن اعلام انجام دو هزار و ۱۸ مورد نمونه آزمایش کرونا طی روز گذشته تاکنون در فارس، نسبت به افزایش درصد تست مثبت به کل تست‌ها ابراز نگرانی کرد.

او همچنین به بررسی آمار مبتلایان، موارد مرگ و میر، افراد بستری و بهبودیافته، روند خدمت رسانی به مبتلایان و موارد مشکوک در مراکز درمانی و عملکرد مراکز آزمایشگاهی تشخیصی کروناویروس پرداخت.

شاهرخ قیصری؛ رئیس گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه نیز در این نشست با بیان اینکه ۲۳۰ واحد دندانپزشکی در مراکز بهداشت و درمان تحت پوشش دانشگاه در سطح استان وجود دارد گفت: تلاش بر آن است که در بحران کرونا، این مراکز خدمات دندانپزشکی را با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، به مردم ارایه دهند.

 معصومه صفاری، مدیر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشت دانشگاه نیز در این نشست با ارائه گزارشی از راهبردهای ارتقای دانش سلامت در گروه های پُرخطر به ویژه مادران باردار، سالمندان، نوزادان، کودکان و مراقبان و ارایه دهندگان خدمات سلامت، از تداوم پایش و ارزیابی سلامت آنان در راستای تشخیص، کنترل و درمان بیماران کرونا در استان فارس خبر داد..

انتهای پیام/