به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع سیدان، عرصه گردشگری مجازی در دنیای دیجیتال امروز، که سبک زندگی مردمانش کاملا تغییر کرده، موضوعی بسیار جدی است. امروزه توسعه فرهنگی با شناخت مزایا و استفاده صحیح از فناوری اطلاعات، ایجاد زیرساخت‌ها و بستر‌های مناسب شبکه‌ای و مخابراتی و آموزش جهت استفاده مؤثر از فناوری اطلاعات، سرلوحه برنامه‌ها و تشکیلات گردشگری است.
حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در این رابطه افزود: در همین ارتباط فضای مجازی گردشگری، روشی نوین با توانایی نمایش سه بعدی همزمان با اراده کاربر و ارتباط مستقیم با تاثیرگذاری زیاد است که با هزینه به مراتب کمتر وارد عمل شده است. فضای مجازی با کاربرد‌های بسیار همچون شبیه سازی مکان‌های گردشگری، آموزش با قابلیت اتصال به محیط واقعی و ثبت وقایع محیط به صورت همزمان در فضای مجازی و کاربرد‌های آدرس دهی و مکان یابی قبل از سفر و تبلیغ و فرهنگ سازی، اکنون ابزاری بسیار قدرتمند برای معرفی شده است.

طراحی و راه اندازی تور مجازی موزه تخت جمشید

فدایی راه اندازی تور‌های مجازی را از بارزترین وجوه گردشگری مجازی دانست و در این باره گفت: در ماه‌های گذشته با توجه به همه گیری بیماری کرونا و لزوم فاصله گذاری های اجتماعی، موضوع گردشگری مجازی، اهمیتی دو چندان یافته و بر همین اساس پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز اقدام به برنامه ریزی راه اندازی تورهای مجازی بر بستر وب نموده است که در مرحله نخست تور مجازی موزه تخت جمشید که در طول چند ماهه گذشته به دلیل همه گیری بیماری کرونا و لزوم رعایت موازین بهداشتی و ایمنی، خارج از دسترس بازدیدکننده قرار دارد، طراحی و راه اندازی شده است. 

سعید زنگنه، مجری طرح تور مجازی موزه تخت جمشید نسبت به قابلیت‌های مطرح این اقدام در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری بیان کرد: از جمله ویژگی های این تور، امکان گردش در فضاهای موزه به عنوان بخشی از کاخ ملکه و دریافت اطلاعات اشیاء به نمایش در آمده آن است.

وی بیان کرد: همچنین در نظر است در مراحل بعدی، تور مجازی محوطه تختگاه و مجموعه بناها و کاخ های آن نیز به مرور تهیه و بر روی پورتال رسمی مجموعه قرار گیرد.

زنگنه افزود: این تور مجازی، هم اکنون در تارنمای میراث جهانی تخت جمشید به آدرس persepolis.info.com در دسترس عموم کاربران علاقه مند است.

انتهای پیام/