به گزارش پایگاه خبری تحلیلی طلوع سیدان، وزیر ارتباطات با بیان اینکه سیم‌کارت «شاد» توزیع نخواهد شد، با اعلام هشدار نسبت به سوءاستفاده کلاهبرداران برای فروش سیم‌کارتی تحت این عنوان، درباره نحوه فعال‌سازی بسته اینترنت «شاد» توضیح داد. 

محمدجواد آذری جهرمی در اینستاگرام در خصوص نحوه فعال‌سازی بسته اینترنت رایگان برای دانش‌آموزان توضیح داد و توصیه‌هایی را برای مراقبت والدین از فرزندان در فضای مجازی مطرح کرد.

 

وی نوشت: آغاز سال تحصیلی جدید فرا رسیده است. ممکن است شما هم مجبور باشید از آموزش مجازی استفاده کنید. تلاش می‌کنم اطلاعات خلاصه و مهمی را در باره نحوه استفاده و هزینه‌ها تقدیم حضورتان کنم.

 

– اگر فرزند شما از کامپیوتر یا لپ‌تاپ استفاده می‌کند، شما می‌توانید با استفاده از قابلیت Family safty سیستم عامل ویندوز مراقب حضور فرزندتان در فضای مجازی باشید و دسترسی او را مدیریت کنید. اگر اطلاعات بیشتری لازم دارید از جستجوی گوگل کمک بگیرید، آسوده و آسان است.

استفاده از ابزار google family link برای نظارت بر کودک در فضای مجازی

– اگر فرزند شما از تبلت یا گوشی هوشمند اندروید استفاده می‌کند، ساده‌ترین کار برای مدیریت دسترسی و نظارت بر کودک در فضای مجازی، استفاده از ابزار google family link است.

 

– اگر هنوز ابزاری برای فرزندتان تهیه نکردید یا علاقه به گره‌گشایی از نیازمندان و خرید تبلت برای آنها هستید، توصیه می‌کنم از تبلت‌های ایرانی خرید کنید.

 

– اگر فرصت کافی برای کارکردن با ابزارهای گفته شده را ندارید و علاقه‌مند هستید که این کار را دولت برای شما انجام دهد، چند راهکار پیشروی شما است:

 

اول اینکه اپراتورها سیم‌کارت‌های خاص کودکان ارائه می‌کنند.

 

– اگر فرزند شما از سیم‌کارت والدین برای آموزش مجازی استفاده می‌کند، ما دو راهکار را برای اجرا به اپراتورها ابلاغ کردیم که باید سریعاً اجرایی و اطلاع‌رسانی کنند.

 

اول اینکه یک بسته اختصاصی «شاد» تعریف کنند، زمانی که این بسته روی سیم‌کارت فعال باشد دسترسی به اینترنت، صرفاً برای یک سری از سایت‌های تأیید شده توسط وزارت آموزش‌وپرورش امکان‌پذیر است و اگر از گوشی، هم‌زمان هم کودک و هم والدین بهره می‌گیرند، اپراتورها موظف شده‌اند با تعریف یک کد دستوری ستاره مربع امکان جابه‌جایی بسته فعال را فراهم کنند. به عبارتی تا گوشی در اختیار کودک است، بسته شاد و زمانی که در اختیار والدین است، بسته عادی فعال باشد.

 

– شرکت‌های اینترنت خانگی نیز موظف شده‌اند بسته شاد را تعریف و یا امکان فعال‌سازی و یا غیرفعال‌سازی آن را فراهم آورند؛ بنابراین سیم‌کارتی تحت عنوان سیم‌کارت «شاد» توزیع نخواهد شد و مراقب سوءاستفاده و تماس‌های تلفنی کلاهبرداران برای فروش سیم‌کارت، تحت این نام‌ها باشید.

 

اما در مورد مهم هزینه‌ها:

 

اول برای معلمان: در یک کار فشرده، تمام مدارس کشور به اینترنت پرسرعت و شبکه ملی اطلاعات به صورت رایگان متصل شده‌اند؛ بنابراین در زمان حضور در مدرسه، استفاده از شبکه برای شما رایگان خواهد بود. البته ارائه بسته‌هایی شبیه آنچه در فروردین‌ماه تقدیم کردیم هم، در دستور کار است که اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

 

دوم برای والدین و دانش‌آموزان: به همه اپراتورها ابلاغ کردیم که استفاده از «شاد» برای همه شما رایگان خواهد بود اما ممکن است مدارس از سایر ابزارها برای آموزش مجازی بهره بگیرند، به زودی برای بسته‌ای ویژه دانش‌آموزان هم برای همه آنها تعریف و ارائه خواهیم کرد. علی‌الحساب شاد رایگان است.

 

وزیر ارتباطات همچنین گفت: به عنوان یک دوست توصیه می‌کنم برای حفظ سلامت فرزندان در فضای مجازی حتماً خودتان نظارت داشته باشید و به برنامه‌های دولت کفایت نکنید.

 

وی افزود: وزارت ارتباطات در جریان معماری و مهندسی سامانه «شاد» نیست. تلاش زیادی از سوی توسعه‌دهندگان این سامانه برای بهبود خدمات صورت‌گرفته و خدمات بسیار خوبی روی آن لحاظ شده است. ما برای خدمت‌رسانی بهتر با تمام وجود در کنار همکارانمان در وزارت آموزش‌وپرورش هستیم و از امکانات خود برای مساعدت به آنها در انجام این امر مهم، بهره خواهیم گرفت.

 

جهرمی خاطرنشان کرد: اکنون در ذهن بسیاری، دوگانه سلامت تحصیل شکل‌گرفته و نگرانی‌های جدی برای والدین به وجود آمده است. آینده ما در گرو نسل سالم و تحصیل‌کرده و تربیت‌یافته است. من هم به عنوان یک پدر برای حضور فردای فرزندانم در مدرسه نگرانی دارم. باید همه با هم همکاری و مساعدت کنیم تا رعایت دستورالعمل‌ها دقیق باشید و البته از ظرفیت عظیم آموزش مجازی هم بهره برد.

 

وی گفت: به لطف الهی و با همدلی و البته مدیریت خوب جامعه فرهنگی کشور، این چالش هم به نحو خوبی مدیریت خواهد شد.

انتهای پیام/